schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał nawierzchniowy. Nadaje się na podjazd, balkon, parking czy chodnik. Jest trwała, odporna na temperatury, a także niezbyt trudna w utrzymaniu- do jej wyczyszczenia, zazwyczaj, wystarczy woda pod ciśnieniem. Kostka brukowa wyróżnia się również atrakcyjną ceną i różnorodnością asortymentu dostępnego na rynku. Możemy przebierać w kształtach, kolorach, a nawet fakturach. Jeżeli kostkę brukową chcemy ułożyć na spadzistym terenie musimy zrobić schody. Jak się do tego zabrać?

Potrzebne narzędzia

Schody z kostki brukowej możesz wykonać samodzielnie lub zatrudnić profesjonalną ekipę. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną pracę musisz wyposażyć się w sznurek i paliki, gumowy młotek, poziomicę, łopatę, zagęszczarkę płytową, miarkę i narzędzia do zagęszczania ręcznego. Na tym etapie pracy powinieneś też przygotować projekt. Ustal ilość schodków, ich szerokość i głębokość. Wymiary te powinieneś dostosować do przeciętnego rozmiaru stopy, ale także do rozmiaru kostki. Postaraj się, byś nie musiał jej nacinać. To będzie wyglądało nieestetycznie.

Przygotuj nawierzchnię

Określ rodzaj gleby, na której będą znajdowały się schody, jeżeli jest to słaba ziemia zrób podbudowę z suchego betonu. Następnie usuń warstwę humusu i zrób zsyp piaskowo-cementowy. Te czynności naturalnie wzmocnią nawierzchnię.

Ułóż elementy brzegowe

To pewnego rodzaju „fundament” dla schodów. Każdy z elementów brzegowych osadzaj na zaprawie murarskiej. Będzie to dodatkowe wzmocnienie. Jeżeli zrobimy to niepoprawnie podłoże będzie ruchome. Im głębiej wbijemy palisadę tym większą gwarancję stabilności otrzymamy. Po tym zabierz się za podbudowy pod stopnie. Poziomicą określamy poziom z lekkim spadkiem ok. 1%. Zgęszczamy podbudowę wysypaną na stopniach. Potem kładziemy na materiale drewnianą deskę i opukujemy ją gumowym młotkiem. Powtarzamy czynność, aż do uzyskania pożądanej wysokości na każdym ze schodków. Kostka brukowa powinna wystawać ponad palisatkę. Zanim rozpoczniesz układanie kostki pozostaw elementy brzegowe na 48 godzin.

Układanie kostki brukowej

To ostatni etap zadania. Posłuży nam do tego gumowy młotek. Wbijamy kostkę jedna obok drugiej i kontrolujemy ułożenie poziomicą. Aby trwale połączyć kostkę należy również wypełnić przestrzenie między kostkami. Możesz wykorzystać do tego specjalną zaprawę lub najzwyklejszy piasek. Zaprawę nakładaj zgodnie z załączoną do niej instrukcją. Piasek natomiast wprowadź za pomocą miotełki.

Dodatkowe informacje

Pamiętaj, że schody ogrodowe lub wejściowe powinny być odporne zarówno na wysokie temperatury jak i niskie. Dodatkowo warto wybrać kostkę impregnowaną co pozwoli utrzymać ją czystą bez większych problemów. Kostka powinna również pasować do obecnej już nawierzchni. Jeżeli boisz się, że nie poradzisz sobie z układaniem kostki możesz skorzystać z gotowych bloków schodowych. Gotowe elementy to rozwiązanie znacznie szybsze, gwarantujące estetyczne wykończenie. W przypadku, gdy nie jesteś pewien czy poradzisz sobie z tym zadaniem, po prostu zleć prace brukarskie profesjonalistom. Z własnego doświadczenia, możemy polecić firmę Żak Ogrody.

Podsumowanie

Schody z kostki brukowej to trwałe i estetyczne rozwiązanie. Pamiętaj, że im bardziej fantazyjny wzór czy faktura kostki, tym zakup towaru będzie większy. Jednak impregnowana kostka brukowa jako nawierzchnia schodów będzie służyła przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *